Bimota DB7 2011 против Honda CBR 1000RR-SP Fireblade 2018
Средняя стоимость по объявлениям в интернете:
Год
2011
Модель
Bimota DB7
Honda CBR 1000RR-SP Fireblade
Dry Weight
172 kg / 379.2 lbs
нет данных
Cooling system
нет данных
Liquid cooling
Rake
25
Engine Oil
Synthetic, 10W/40
ABS
Electronically controlled ABS
Exhaust system
2 in 1 in 1, Titanium
Rake (Caster Angle)
23
Rim Size Front
17 x MT3.50
Rim Size Rear
17 x MT6.00
Двигатель
Four stroke, 90Ltwin cylinder, SOHC, desmodromic 4 valve per cylinder
Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Объём двигателя
1099
999 cc / 60.9 in cc / 60.9 cu-in
Диаметр цилиндра х Ход поршня
104 x 64.7mm
76 x 55.1 mm
Макс. Мощность
118 kW / 160 hp @ 9750 rpm
141 kW / 189 hp @ 13000rpm
Макс. Мощность, Л.с.
160
Макс.мощность на об/мин.
Степень Сжатия
Liquid
Макс. Крутящий Момент
123 Nm / 90.7 lb/ft. @ 8000 rpm
116 Nm / 85.5 lb-ft @ 11000 rpm
Макс. момент, Нм.
123
Макс. крутящий момент на об/мин.
Макс. Мощность, кВт
118
Стартер
Electric
Electric
Система зажигания
Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping
Питание двигателя
Magneti Marelli
Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
Система смазки
Wet sump
Wet sump
КПП
6 Speed
6 Speed
Главная передача
Chain
#530 O-ring - sealed chain
Сцепление
Wet multiple plates, hydraulic system
Wet, multiplate with diaphragm spring
Передаточные Числа
43mm Marzocchi UD fork DLC fully adjustable, 120mm wheel travel.
Емкость Топливного Бака
16 litres / 4.2 gal.
16 Litres / 4.2 US gal
Высота Сиденья
800 mm / 31.5 in.
820 mm / 32.3 in
Колесная база
1435 mm / 56.5 in.
1405 mm / 55.3 in
Размеры
Length 2100 mm / 82.7 in. Height 700 mm / 27.6 in. Height 1115 mm / 43.9 in.
Height 1125 mm / 44.7 in
Мокрый вес
189 kg / 416.7 lbs
195 kg / 430 lbs
Дорожный Просвет
129mm / 5.1 in
Колея
100 mm / 3.9 in.
96.2 mm / 3.8 in
Задний Тормоз
Single 230mm disc 2 piston caliper
Combined ABS and sintered metal pads
Передние Тормоза
2x 320mm discs 4 piston caliper
2x 320 mm hydraulic disc with Tokico radial mounted calipers and high performance track ready pads Rear.
Задняя Шина
190/55 ZR17
190/50ZR17 73W
Передняя Шина
120/70 ZR17
120/70ZR17 58W
Задняя подвеска
Extreme Tech Monoshock TTX fully adjustable low/high speed, 120mm wheel travel.
Передняя Подвеска
Telescopic inverted fork with an inner tube diameter of 43mm, and a NIX30 Smart-EC Ohlins Front Fork with preload, compression and rebound adjustments
Рама
Diamond; aluminium composite twin spar
Ширина Переднего Колеса
120 mm / 4.7 in